ODVODNĚNÍ KALU
A máte po starostech!
Technické řešení je chráněno užitným vzorem č. 2022- 397755
Odpadní vody z domácností, a hlavně toalet obsahují organické znečištění, které se v domovní čistírně (DČOV) biologickým způsobem odstraňuje. Z čistírny odtéká předčištěná voda a v čistírně zůstává přebytečný kal jako produkt biologického čištění. Platí, že čím lépe čistírna čistí, tím více kalu produkuje a méně znečištění zůstává v předčištěné vodě. A protože platí zákon zachování hmoty, platí i fakt, že pojem „superaktivace“, kdy se kal netvoří, a proto není třeba mít kalojem, vymysleli výrobci levných čistíren bez kalojemů. Odborník nad „superaktivací“ žasne, ale patent nebo Nobelovu cenu hledá marně.
Podle platných norem a fyzikálních zákonů 1 obyvatel napojený na čistírnu, bez ohledu na její velikost a typ, vyprodukuje cca 14 kg kalu za rok. Pro domek se 4 obyvateli to představuje 57 kg kalu /rok.
Produkce kalu pro jednotlivé typy čistíren:
- Bez kalojemu. Kal se vyváží po sedimentaci cca 30 min, tzn s koncentrací 10 kg/m3 = 5,7 m3 kalu za rok je třeba odčerpat
- S kalojemem. Koncentrace kalu v kalojemu je 30–40 kg kalu = 1,6 m3 kalu za rok je třeba odčerpat
- S odvodněním v kalovém boxu. Kal se zahustí na koncentraci 200 kg/m3 = 0,3 m3 kalu za rok je třeba naložit lopatou na kolečko
Fakticky to znamená, že u čistíren bez kalojemu by se měl kal vyvážet cca 6 x ročně v objemu 1 m3 a u čistíren s kalojemem, který má objem 0,5 m3, cca 3 x ročně. Je ale fakt, že některé typy čistíren bez kalojemu dosahovaly při certifikaci výsledky, které potvrzují, že superaktivace patrně existuje.
Uvedené výpočty platí pro trvale obývané objekty. U rekreačních objektů je produkce kalu podstatně menší.
Hlavní výhodou odvodněného kalu je, že se nemanipulujete s velkým objemem vody. Postačí 1 x za rok naložit lopatou odvodněný kal na kolečko a odvézt jej na kompost.
Princip funkce odvodnění kalu v čistírně TOP – reaktor
- Přebytečný kal se zahušťuje ve spodní části akumulace
- Dle potřeby je buď ručně nebo automaticky přečerpáván do odvodňovacího boxu. Při ručním odčerpávání se otevře kohout na přívodu vzduchu k mamutce zahuštěného kalu a po naplnění boxu (cca 15 min) se kohout uzavře. Při automatickém odkalování (jen s TOM) se v pravidelných intervalech cca 20 dní otevírá na cca 15 min. elektroventil.
- Voda postupně prosakuje přes polopropustnou geotextilii do spodní části boxu a odtud odtéká kalová voda gravitačně do čistírny. Zahuštění kalu do rypného stavu, kdy je možné jej nabrat na lopatu trvá 15–30 dní v závislosti na vlastnostech kalu. Pak je možné opakovat další dávku plnění odvodňovacího boxu.
- ODVODŇOVACÍ BOX KALU SE DÁ DODATEČNĚ INSTALOVAT NA VŠECHNY ČISTÍRNY TYPU TOPAS I SVÉPOMOCÍ
- NA JINÉ TYPY ČISTÍREN JEN PO INOVACI (REKONSTRUKCI)
Schéma funkce odvodnění kalu
- Odkalovací mamutka reaktoru
- Přebytečný kal po usazení
- Zahuštěný kal po usazení
- Mamutka zahuštěného kalu
- Odvodňovací box s kalem
- Polopropustné mezidno
- Odtok kalové vody
- Mamutka kalové vody
- Dmychadlo
- Třícestný elektrokohout
- Přívod vzduchu do reaktoru (bílý)
- Přívod vzduch k mamutkám – modrý
- Ruční (nebo elektrický) ventil